października 16, 2022

października 16, 2022

DYNIOWY RAMEN

 


Nidy nie obchodziło mnie Halloween. To dlatego, że wychowałam się w innej kulturze, a takie przejmowanie pewnych elementów uważam ze sztuczne. Halloween w Polsce nie ma za wielkiego sensu. Domy nie przystraja się pajęczynami, a przebierane imprezy to też nie jest coś co płynie w polskiej krwi.

Nie mniej w związku z tym, że 2022 również jest ciężkim rokiem postanowiłam, że wprowadzę w naszą jesień trochę zabawy. 

Nie jestem jesieniarą i nie lubię jesieni. Przypomina mi ona tylko o tym że skończyło się lato i że to nie czas na sukienki, a raczej odkopywanie szalików i swetrów. No i czas na sezonowe przeziębienia. 
Pewnie dlatego pomyślałam, że fajnie będzie złamać własną rutynę smutku i zabawić się w przebieranki. Dlatego na moim Instagramie co niedzielę pojawia się Kucharka Wampirzyca i prezentuje jesienne przepisy. 

Pierwszy przepis to dyniowy ramen. Przypomina on trochę wegańską wersje tantamen ramen. Gęstej i tłustej zupy z dodatkiem pasty sezamowej. W tym przepisie gęstość uzyskuję dzięki upieczonej dyni, ale nie brakuje w niej także sezamowych smaków, a całość jest barrrrrrrdzo umami!
BULION
każde warzywo
2 cebule
głowa czosnku
3 marchewki
3 pietruszki
kawałek selera
por
kawałek kapusty
kawałek dyni
jabłko
duży kawałek imbiru
2 gwiazdki anyżu
kawałek glonów komu
kilka suszonych grzybów shiitake
kilka suszonych pomidorów
2 goździki
ok 5L wody

ZUPA
do 400g upieczonej dyni + do podania
2-3 łyżki tahini
2 łyżki misa
2-3 łyżki sosu sojowego
2 łyżki mirim (niekoniecznie)
1 łyżeczka pasty gochujang (niekoniecznie)
1-2 łyżki koncentratu pomidorowego
1/2 szklanki mleka sojowego

DODATKI (NIE MUSZĄ BYĆ WSZYSTKIE NA RAZ)

makaron ramen
smażone tofu
nori
szczypior
wegańskie bekonowe lub orzechowe chrupki
kapusta bak choi
roślinne mielone💚 Warzywa można opalić na kuchence lub w piekarniku. Nie tylko cebulę. Warzywa przetnij na kawałki i umieść w dużym garnku. Dodaj wszystkie składniki i zalej wodą. Niech bulion lekko pyka nie wrze. Im dłużej gotujesz tym lepiej . Ja używam wolnowaru więc bulion gotuje się w niższej temperaturze ok 20godzin. Tak długo gotowane warzywa nie mają w sobie już nic poza błonnikiem. Nie mam wyrzutów ich wyrzucić. Nie uważam by był sens je przetwarzać. 
Bulion powinien być słodki i aromatyczny. 

💚 Bulion dobrze odcedź. 

💚 Dodaj do bulionu część upieczonej dyni, tahini, miso i inne składniki poza sosem sojowym i mlekiem. Zblenduj. Jeśli chcesz by zupa była gęsta dodaj więcej dyni. 
Tahini można wymienić na maśło orzechowe. 

💚Spróbuj i dopraw sosem sojowym. Jeśli potrzebujesz ostrości dodaj więcej paty lub inną ostrą przyprawę. Zupę można zabielić mlekiem,

💚Podawaj z makaronem ramen, koniecznie pieczoną dynią, smażonym tofu i szczypiorem. Będzie pasować również niemięso z tego przepisu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz