lipca 18, 2019

lipca 18, 2019

JAK PROSTO USMAŻYĆ BOCZNIAKI?

Mój ulubiony sposób na boczniaki to smażenie ich w aromatycznej podwójnej panierce. Ale rzadko chce mi się aż tak poświęcać w kuchni. Boczniaki można przygotować na wiele sposobów. Dusić w sosie imbirowym, dodać do Pad Thaia wpakować w bułe bao, ugotować wegańskie flaczki, a nawet przygotować wegańskie śledziki.  Równie smaczne co szybkie są boczniaki smażone w całości. Czasami wrzucam zdjęcie tak przygotowanych na instagrama i zawsze zasypujecie mnie pytaniami jak je przygotowałam. Dlatego lecę z prostymi instruktarzem. 

Boczniaki mają w sobie sporo wody. Szczególnie te z domowych balotów. Boczniaki należy na patelni dobrze odcisnąć z wody, w tedy nie będą tak gumowe. Jedyne czego potem potrzebują to łyżki sosu sojowego.  Są pycha!

Baloty z grzybnią kupicie w sklepach ogrodniczych i w internecie. Baloty można trzymać na balkonie byle nie bardzo nasłonecznionym. Lepsze jest miejsce w cieniu. Grzyby lubią światło, wiec lepiej będą rosnąć na zewnątrz niż w piwnicy. 
400g boczniaków
olej do smażenia
1-2 łyżki sosu sojowego


🍄 Boczniaki przykryj deską do krojenia i zgnieć. Szczególnie warto przyłożyć się do nóżek bywają twarde. Można potraktować je tyłem noża lub ubijakiem. 

🍄 Boczniaki przenieś na rozgrzaną z olejem patelnie. Zostaw niech się smażą. Od czasy do czadu można przycisnąć boczniaki łopatką, tak by pozbywać się zawartej w nich wody. Uwaga może pryskać!

🍄 Smaż z 2 storn, aż będą mocno rumiane i stracą na objętości. 

🍄 Kiedy są już rumiane podlej je 1 łyżką sosu sojowego.

🍄 Zostaw na patelni, aż sos odparuje, a boczniaki mocno nabiorą koloru. 
 


8 komentarzy:

 1. A co jest oprócz boczniaków na talerzu? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląda pysznie, dziękuję :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten talerz wygląda obłędnie! Prawdziwa, przepyszna letnia szama. Uwielbiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wygląda to absolutnie wspaniale. A jak zimą hodować boczniaki czy dać sobie spokój do wiosny ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jeśli będą miały odpowiednia ilość światła myślę, że nie ma problemu

   Usuń
 5. co to za pasta obok ziemniaczkow? :)

  OdpowiedzUsuń
 6. O raaaaaaaanyyyyy aż mi zapachniało. Idę smażyć według Twojego sposobu :) mniaaaam. To takie trochę jak kiedyś się na płycie smażyło - mama mi opowiadała, ale to chyba dotyczyło kani?
  Pozdrawiam,
  Magda

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak ale to raczej smazylo sie zielonki

  OdpowiedzUsuń