sierpnia 07, 2022

sierpnia 07, 2022

SRÓDZIEMNOMORSKA SAŁATKA Z ZIEMNIAKÓW I POMARAŃCZY W SOSIE CYTRYNOWYMśródziemnomorska sałatkaTa sałatka może być Włoska. Na Sycylii przez cały rok jada się sałatki na bazie pomarańczy. Popularna jest tam też sałatka ziemniaczana. Dlatego połączenie ziemniaków z pomarańczą mnie nie dziwi. 

Taką sałatkę pewnie podaje się też w Grecji. To kolejne państwo, które kocha ziemniaki i może zgrzeszyć wspaniałymi cytrusami również używanych w lokalnej kuchni. 

O miłości do ziemniaków i cytrusów mogę pisać i przypisując im każde państwo, które przytula się do morza śródziemnomorskiego. Dlatego tak w skrócie nazwę tę sałatkę. 

Ziemianki przed wymieszaniem z resztą składników polecam zapiec lub podsmażać na patelni aż zrobią się rumiane. Świetnie chrupią tym samym kontrastują się z miękkim i słodkim miąższem pomarańczy. 

Ta sałatka ma wszystko chrupkość, świeżość, ostrość kwaskowatość i ziemniskość. Bo wiadomo, wszystko co ma ziemniaki ma od razu +10 punktów do zajebistości. 


śródziemnomorska sałatka  z ziemniakówsos:

skórka z cytryny
sok z 1/2 cytryny
1 ząbek czosnku
oliwa
sól
pieprz


3-4 ugotowane ziemianki
oliwa
szczypta oregano
2 pomarańcze
łyżka kaparów
łyżka zielonych oliwek
łyżka czarnych oliwek
szczypiorek, mięta bazylia 


💚 Ziemniaki pokrój w ćwiartki. Przenieś na blachę do pieczenia. Skrop oliwą i posyp oregano. Piecz aż się zarumienią i będą rumiane.

💚Przygotuj sos. Do miseczki zetrzyj skórkę z cytryny, dodaj sok z połowy cytryny. Czosnek zetrzyj lub drobno posiekaj. Dodaj oliwę, sól i pieprz. Wymieszaj.

💚 Najtrudniejsza część należy wyfiletować pomarańcze. Przyda się giętki ostry nóż. Na początek odetnij pomarańcze na "dupkach" Połóż pomarańcze uciętą częścią na dół. Przy pomocy noża obierz pomarańczę. Prowadź nóż z góry na dół, tak by odkrawać skórkę odsłaniając sam miąższ.. Następnie wytnij tylko cząstki. 

💚Upieczone ziemniaki przenieś do miski. Dodaj pomarańcze, kapary i oliwki. 

💚 Zioła posiekaj drobno i im więcej ziół tym lepiej.

💚Zalej sosem i wymieszaj.

💚Podlej jeszcze oliwą, posól , popieprz. 

💚 Najlepsza smakuje na świeżo! 

sałatka ziemniaczana z pomarańczą2 komentarze: