stycznia 24, 2023

stycznia 24, 2023

KAWA JAK Z ITALII- KAWIARKA BIALETTI

 


WSPÓŁPRACA PŁATNA 


Kawa we Włoszech to symbol i rzecz święta. Włosi dzień zaczynają od kawy. Piją ją albo w pobliskiej kawiarni lub domu gdzie od lat parzą ją tą samą metodą przy pomocy kawiarki. Ulubionym napojem Włochów jest espresso intensywna i gęsta kawa które pobudza do życia.

Lubię i pozwalam sobie na porównanie, że kawa we Włoszech to coś jak w Polsce chleb. To metafora pierwszorzędnej potrzeby. Coś co jest prawem każdego i każdej  mieszkanki Italii bez względu na status społeczny i pochodzenia

Można powiedzieć, że Italia ma trzy stolice kawy.

Pierwsza to Wenecja. To byłe najważniejsze miejsce handlu z towarami z całego świata. Port łączący Europę z całym światem. To w Wenecji kawa pojawiła się w Europie pierwszy raz i to w Wenecji obecnie znajduje się najstarsza w Europie środkowej kawiarnia. Będąc na placu św. Marka wręcz obowiązkiem jest iść do  Caffé Florian , która w tym roku kończy 302 lata!

Kolejną stolicą kawy jest Neapol. To tutaj powstał ruch społeczny Caffè sospeso czyli zawieszona kawa. Kawę zawiesić może każdy i w niemal każdej Neapolitańskiej kawiarni. Inicjatywa polega na zapłaceniu za kawę z góry tak by mogła wypić ją osoba potrzebująca. W Neapolu z inicjatywy zrobił się oczywiście trend  turystyczny, ale w mieście nadal działają kawiarnie, w których można zamiesić kawę dla bezdomnych. W Neapolu poranna kawa to potrzeba która każdemu się należy.

Ostatnim ważnym włoskim kawowym miejscem jest Turyn w okolicach którego powstała pierwsza kawiarka. 
Podróżując po Włoszech i stacjonując w wynajmowanych mieszkaniach i apartamentach można zauważyć pewnie nierozłączne elementy wyposażenia kuchni. 


W każdej włoskiej kuchni bowiem znaleźć można trzy rzeczy: korkociąg, tarkę do parmezanu oraz właśnie kawiarkę. 
Symbolem włoskiej tradycji parzenia kawy jest firma Bialetti, założona w 1919roku. Pierwsza kawiarkę  Bialetti została wprowadzona w 1933 i od razu stała się synonimem włoskiej kawy. Rewelacyjny smak espresso i prostota jego przygotowania zrewolucjonizowały rynek kawy. 


Bialetti to po pierwsze doby design ,ale również duża jakość. Kawiarkę Bialetti znałam zanim jeszcze sama piłam kawę, bo duża moka od lat używana jest przez moich rodziców. 

Dzięki wymiennym częściom tj uszczelka czy sitko kawiarki, Bialetti służą latami.  Oprócz awaryjnych części, Bialetti proponuje swoje firmowe mieszanki kaw.

Wszystko po to by każdy we własnej kuchni, na pikniku lub campingu mógł przygotować swoją ulubioną i idealną kawę


Po wskazówki jak dbać o kawiarkę by służyła na lata odsyłam do strony 
Jeśli chcecie parzyć idealną mokę we własnej kuchni to dobrze się składa. 
Mam dla Was kod: WEGANNERD10


Daje 10% zniżki na całą markę Bialetti - nawet produkty już przecenione
Obowiązuje do 6 lutego

woda
ulubiona kawa mielona
łyżeczka cukru


☕ Do dolnego zbiorniczka nalej wody, tak do wysokości zaworu.

☕Do sitka nasyp kawy, nie ubijaj. 

☕Całość dobrze zakręć i postaw na małym palniku

☕Po kilku minutach kawa wolno zacznie napełniać górny zbiorniczek. Wyłącz palnik kiedy usłyszysz wrzenie. Zostaw jeszcze na minutę niech kawa się uspokoi.

☕ Rozlej kawę. Ja muszę do moki dodać małą łyżeczkę cukru. Taka jest Idealna! Od razu przenoszę się do Neapolu.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz