kwietnia 03, 2018

kwietnia 03, 2018

PROSTA SAŁATKA ZIEMNIACZANA Z RZEŻUCHĄ I SOLĄ KALA-NAMAKLubię proste sałatki, takie które można podjadać przez cały dzień. Fajnie jak mają takie składniki, które dadzą mi energię na kilka godzin. Dobrze również, kiedy po 40 minutach  w pudełku z sałatki nie robi się zupa lub papa. Dlatego dobrze jest dodawać do sałatek makarony lub upieczone/ugotowane warzywa. 

Wraz z końcem wielkanocnego poniedziałku, chowa się wszystkie koszyki, wydmuszki, a z między rzeżuchy wyciąga się nastraszone, żółciutkie kurczaki.  
Co nagle począć z nadmiarem tych ostrych kiełków? 

Sałatki to dobry sposób na wykorzystywanie w kuchni resztek. W rytmy 'no waste' powstała właśnie ta sałatka. Oprócz ziemniaków, które znajdą się w niemal każdym domu, do misy ładuję rzeżuchę, która na pewno kurzy się po świętach na parapetach. Jej ostry smak świetnie pasuje do kwaśnych kiszonych lub piklowanych ogórków. Przekonana jestem, że w lodówce czeka otwarty niedzielę słoik. By uzupełnić smak sałatki wyjątkowo użyłam soli kala nakmak zamiast zwykłej. Jej lekko jajeczny aromat sprawia, że danie nadal jest świątecznie i wspaniale pasuje nawet do weekendowego obiadu. 
To co skusicie się?


 10 małych ziemniaków
5-6 rzodkiewek
pęczek szczypiorku 
rzeżucha

2 łyżki ostrej musztardy
1 łyżka octu jabłkowego
1 łyżeczka słodkeigo syropu
2 łyżki oleju 
1/3 łyżeczka soli kala namak
pieprz

❤ Ziemniaki upiecz w 200 stopniach lub ugotuj. Ostudzone przenieś do miski. 

❤ Dodaj posiekaną w kostkę rzodkiewkę. 

❤ Dodaj rzeżuchę oraz szczypior. Im więcej tym lepiej!

❤ W małej misce lub słoiku wymieszaj składniki na sos sałatkowy. 

❤ Polej całość sosem. 

❤ Wymieszaj. 

❤ Ewentualnie posyp szczyptą soli i pieprzu albo jeszcze większą ilością rzeżuchy.            

6 komentarzy: