października 10, 2015

października 10, 2015

ZIELONE SMAKI ŁODZI! FESTIWAL I WARSZTATY. ZAPRASZAM!Kochani mam zaszczyt zaprosić Was na wspaniały festiwal, podczas którego sama będę czynnie uczestniczyć w wydarzeniach. Spotkajmy się tam!


Łódź znów się zazieleni! – roślinny festiwal kulinarny po raz drugi

W dniach 16-18 października w Łodzi odbędzie się II edycja festiwalu Zielone Smaki Łodzi. Na trzydniową imprezę poświęconą kuchni roślinnej złożą się konkurs festiwalowy oraz warsztaty kulinarne i spacery tematyczne. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Tu i teraz". Wydarzenie organizuje fundacja Bios Amigos.
Festiwal Zielone Smaki Łodzi wkroczył na łódzką scenę festiwalową w ubiegłym roku i od razu zyskał sobie grono sympatyków. W pierwszej edycji wystartowało kilkanaście kawiarni i restauracji, które przez trzy dni wydały ponad 2000 porcji potraw festiwalowych. Wszystko w stu procentach roślinne, a do tego pomysłowe, smaczne i estetyczne. Wystarczy przyjrzeć się nazwom specjałów (Jesień w Ramat Gan, Warzywa w tempurze z sosem wasabi, deser Samo Dobro), by mieć pewność, że wymyślając konkursowe dania, szefowie kuchni dali z siebie wszystko.
W tym roku organizatorzy postanowili iść za ciosem i zaprosić łódzką publiczność oraz restauratorów do kolejnej edycji, która odbędzie się w dniach 16-18 października 2015. Tym razem czekają nas drobne zmiany. Po pierwsze – Konkurs Festiwalowy otrzymał motyw tematyczny „Tu i Teraz”, skupiając się na wszystkim co lokalne, sezonowe, co zakorzenia w czasie i przestrzeni. Po drugie zaś – do oceny publiczności dołączyło Jury Konkursowe, w skład którego wejdą: blogerka kulinarna roku 2014 – Alicja Rokicka (Wegan Nerd), przedstawicielka bloga Jemy w Łodzi oraz autorka książki Fifka i żulik, czyli domowa kuchnia łódzka – Anna Wojciechowska.
Przez trzy dni jurorki i festiwalowa publiczność będą próbować dań konkursowych w kilkunastu kawiarniach i restauracjach oraz poddawać je ocenie. Koktajl z młodym jęczmieniem, Jesień Łódzkich Wzniesień, Karmelizowana gruszka na pieczonych okruchach polenty – to zaledwie kilka przykładów tego, czego będzie można spróbować. Wszystkie potrawy będą miały specjalne festiwalowe ceny (deser – 7 zł, danie główne – 11 zł).


 WARSZTATY!!


18 października w niedzielę zapraszam również na warsztaty jesiennej kuchni wegańskiej w profesjonalnym studio Book&Cook. 

W menu:

  • pikantna zupa dyniowa
  • francuska zupa cebulowa z octem balsamicznym
  • żółte curry z dynią, marchewką i batatami
  • gesty dahl z ziemniakami i jesiennym szpinakiem
  • warzywa pieczone w paczuszkach podawane z cynamonowym dressingiem
  • faszerowane ziemniaki kaszą gryczaną i grzybami
  • gruszki poteszowane w sosie waniliowym

Zgłoszenia przyjmujemy drogą elektroniczną pod adresem: studio@bookandcook.com.pllub pod numerem telefonu
601 422 155.
Ilość miejsc ograniczona.
Zapraszamy!
                                       ❤


Konkursowi Festiwalowemu będą towarzyszyć inne atrakcje  i spacery. Te pierwsze odbędą się w Pracowni Tytka, której gospodyni Anna Wojciechowska sama poprowadzi jeden z nich: Robotnicza czy hipsterska? – łódzka kuchnia roślinna wczoraj i dziś. Warsztat kulinarny poprowadzi też Michał Andrijewski, wegański tata, aktywista stowarzyszenia Otwarte Klatki. Organizatorzy zaplanowali także niezwykłe wędrówki po Łodzi: Miejscy Tropiciele Zieleni – interaktywna wyprawa do łódzkich parków z edukatorami z Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła" oraz Dzika Łódź – spacer kulinarny tropem dzikich roślin jadalnych w mieście, prowadzony przez Agatę Bielską. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale organizatorzy proszą o wcześniejszą rezerwację mailową lub telefoniczną.
Uroczyste podsumowanie festiwalu i wręczenie nagród Wege Kuchmistrza odbędzie się
19 października w gościnnych wnętrzach Hotelu Tobaco, który jest zarazem głównym partnerem finansowym festiwalu.


Organizator: Fundacja Bios Amigos
Główny partner finansowy: Hotel Tobaco, Restauracja u Kretschmera
Partnerzy: Międzynarodowe Targi Łódzkie, Natura Food, Kooperatywa Spożywcza w Łodzi, Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju Regio, Pracownia Tytka,  Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła", Stowarzyszenie Otwarte Klatki

Patroni medialni: Portal Jemy w Łodzi, Wegan Nerd, Vege, TVP Łódź

1 komentarz:

  1. Zazdraszczam :( W Bydgoszczy niestety nic vege nie dzieje się. Jakkolwiek niedługo wyjeżdżam, więc liczę na więcej tego typu atrakcji :)

    OdpowiedzUsuń