lipca 31, 2012

lipca 31, 2012

Książki o ogrodnictwie i wstęp do tego co tu powstanie:D

Wpisy poświęcone miejskim i ogólnym małym ogrodom rozpocznę od krótkich recenzji książek. Są to książki, które posiadam i są dla mnie źródłami fajnych porad i inspiracji. Jeśli macie zaoszczędzone troszkę kasy na pewno zakupując jakąś z nich nie pożałujecie. Sama jestem jeszcze bardzo początkująca w ogrodnictwie i uprawianiu roślin. Moja wiedza nie jest jakaś ogromna. Głównym pomocnikiem i człowiekiem, który potrafi odpowiedzieć, na każde moje pytanie związane z roślinami jest moja mama.
Dlatego proszę o wyrozumiałość. Myślę, że ta zakładka przyda się zarówno Wam jak i mnie. Jeśli macie uwagi i pomysły śmiało piszcie, razem zorganizujemy sobie ten poradnik.

Na początku napisze o fajnych książkach, kolejny wpis chciałam poświecić cudownym rozwiązaniom jakie można uczynić z małymi przestrzeniami.
Ostatni wpis najbardziej rozbudowany i uzupełniany z czasem, będzie już o samym uprawianiu. I tu pytanie:
Myślicie, że lepiej podzielić ten wpis na konkretne rośliny, które najczęściej sadzimy i ich dokładny opis + porady do uprawy? czy podzielić wpis na miesiące? albo pory roku? hym? Dajcie znać najlepiej na maila: vegannerd.blog@gmail.com

Zaczynam: 

Matthew Bibbs, Jekka McVicar i Bob Flowerdew "Wielka księga warzyw, ziół i owoców"
Dom wydawniczy BELLONA


Superowa książką. Znalazła ją moja koleżanka Asia w taniej książce. Gruba, w twardej oprawie, mająca 638 stron książka pełna kolorowych zdjęć kosztowała tam tylko 31 złotych. Podzielona jest na rozdziały; wstęp, warzywa, zioła, owoce, porady ogrodnicze, kalendarz roczny, słowniczek...
W każdym podrozdziale dotyczących roślin na jednej lub 2 stronach znajduje się dokładny opis rośliny, jej odmiany, uprawa, rozmnażanie, jak wpływa na inne rośliny, właściwości lecznicze i nawet proste przepisy kulinarne. (A muszę przyznać, ze dużo z nich jest wegańskich lub wegetariańskich, ale bardzo łatwych to przerobienia) Książka jest pięknie ilustrowana. Zawiera opisy wielu niespotykanych  gatunków roślin. Porady co do projektowania ogrodu, czy do ich  upraw w pojemnikach. Pod koniec książki znajdują się też podpowiedzi jak przechowywać zioła i warzywa, oraz krótki  rozdział z podziałem na miesiące, ze wskazówkami co należy w danym czasie siać lub zbierać itp. Książkę cudownie się ogląda, jest kolorowa i inspirująca. Bardzo ja polecam, gdyż w bardzo zrozumiały sposób podaje proste rozwiązania i wskazówki w uprawie ulubionych roślin.  Sama lubię po prostu wziąć ją na kolana i oglądać. Jest to literatura do której na prawdę często się zagląda. Wiec jeśli tylko gdzieś na tę książkę wpadniecie polecam ją zakupić.Franz Bohmig " Ogród praktyczny poradnik"
Wydawnictwo DELTA


Książka poświęcona uprawianiu ogrodu. Podzielona jest na 12 rozdziałów=12 miesięcy.  Jest dość oryginalnie skonstruowana. Bowiem zawiera w sobie 1515 porad dotyczących uprawie roślin. Opisuje prace w ogrodzie w sposób chronologiczny czyli 1wszej poradzie odpowiada początek stycznia i prace, które należy wykonać w tym czasie, a  np pierwszy wpis lipca to porada nr. 981.
 Powiem szczerze , że można się pogubić. Na szczęście jest indeks roślin. Ale żeby znaleźć tę informację o danej rośliny która akurat nam chodzi po głowie, trzeba się trochę naszukać. Myślę , ze to idealna książka jeśli się działa w ogrodzie i jednoczenie czytając porady.  Mimo wszystko zawiera w sobie dużo przydatnych informacji. Można czytać ją wg miesięcy i dowiadywać się co należy robić w konkretnym czasie. Posiada również wiele  tabelek i zestawień odnośnie: siewu/zbierania, szkodników i chorób i ich zapobieganiu, opisów roślin, itp. Jednak na prawdę można się w niej pogubić, gdyż informacje o konkretnej roślinie np szpinaku porozrzucane są po całej książce. Szukanie utrudnia to, że w indeksie przy roślinie nie są wymienione numery stron, na którym znajduję się informacja, ale numery porad. Jakoś mnie to utrudniało szukanie, a nie ułatwiało. Myślę, że tę książkę akurat trzeba ocenić subiektywnie, przeglądnąć i sprawdzić na własne oczy. Mnie przekonała swoimi praktycznymi poradami i ilustracjami.


Lesley Bremness "Wielka Księga Ziół"
Wydawnictwo Wiedza i Życie

To kolejna moja ulubiona książka. Dotyczy tylko ziół. Zawiera ich opisy, zastosowania ( jako dekoracje, w kuchni w domu, w kosmetyczce), porady w uprawie i zbieraniu. Każdej stronie odpowiada opis jednej rośliny. Książka zilustrowana jest licznym zdjęciami. Zawiera indeks około 100u ziół uprawnych w ogrodach jak  również tych rosnących na dziko.  Bardzo podoba mi się poszerzenie zakresu zastosowań. Są tu porady jak zrobić śliczne wiązanki, parę ciekawych przepisów, jak  zastosować zioła w domu np jak zrobić naturalny barwnik do tkanin, czy papier czerpany. Bardzo ciekawy jest rozdział odnośnie naturalnych kosmetyków w tym olejków eterycznych. Książkę kończy rozdział odnośnie ogólnych porad w uprawianiu ziół i zakładania ogródków ziołowych. Mój egzemplarz pochodzi z 1988roku, wiec trudno mi powiedzieć, czy książka nadal jest dostępna. Jednak bardzo ją polecam, warto poszukać jej na półce u mamy, cioci, wujka czy na allegro :)

9 komentarzy:

 1. Posiadam 'Wielką księgę warzyw, ziół i owoców" i muszę przyznać, że jest rewelacyjna. Jest dostosowana na rynek angielski, gdyż bardzo często autorzy przywołują brytyjskie odmiany - to mnie troszkę irytuje, ale całość jest wspaniała. Wszystko jest zestawione logicznie, ładnie opisane i miłym zaskoczeniem były przepisy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja ciekawe tematy związane z ogrodem znalazłam na https://www.greengallery.pl/ . Nie tylko oczywiście. Można tam różne porady znaleźć, tematy związane z remontem domu czy dodatkami. Zerknijcie sobie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak się składa, że sam aktualnie jestem na etapie projektowania dopiero swojego ogrodu. Zależy mi jednak, aby był miejscem, w którym wraz z rodziną moglibyśmy wypocząć na łonie natury. Zastanawiam się aktualnie nad tym, jakie meble powinny się z nim znaleźć. Chciałbym zamówić je w tym miejscu: https://dkwadrat.pl/pl/menu/meble/ogrodowe/stoly-ogrodowe-2076.html - jakieś porady?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja nigdy żadnych książek nie przeglądałem o ogrodnictwie ale faktycznie może to być bardzo pomocne. Niedawno również czytałem o wertykulatorach i teraz wiem, że takie urządzenie będzie mi potrzebne. Już przeglądałem elektryczne wertykulatory https://garden-system.pl/elektryczne-c170 i właśnie na taki się zdecyduję.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń